Prepare Now for Fall-Winter Food Shortages ~ Prepper Pantry


For more great Instant Pot recipes, please visit InstantPotEasy.com

Prepare Now for Fall-Winter Food Shortages ~ Prepper Pantry #PrepareNow #FoodShortages #PrepperPantry Shopping through …

43 replies
  1. Audrey Hertz
    Audrey Hertz says:

    For all you lactose intolerant friends out there, Lactaid now has a shelf stable milk. I have purchased some. Works great for cooking and baking since the cost of Lactaid milk has increased drastically over the last year. A good alternative for emergencies or to spend less $$ at the grocery store.

    Reply
  2. Dee Dee
    Dee Dee says:

    Working on dehydrate onions, celery, mixed frozen vegetables. The Nesco brand snack master dehydrater has a temp control and works great, highly recommend the Nesco. A plastic jar of dried diced onions is now priced at $8.93. very pricey!

    Reply
  3. Hippie Mimi
    Hippie Mimi says:

    As far as long term pasta goes, store spaghetti pasta in a bucket by laying it on its side, place a 5 gallon Mylar bag inside and put each group of spaghetti( in plastic original bags )until the bucket is filled. Turn bucket upright. Then lay some on top of those until it’s full. Add an oxygen absorber and heat seal the Mylar. Place an airtight or Gamma lid on and they will last years in a cool dry place. If you use spaghetti you can fix several times more pasta into storage in a smaller space. It will be heavier but works well. Other styles of pasta are mostly air. Macaroni is great but half air. Less pasta and takes up much more space. Orzo is also a great pasta as it resembles rice so it is not hollow air you are storing. You can store rice and grains, lentils and beans in this same way. The more whole the grains are the longer they last.

    Reply
  4. j H
    j H says:

    With what they are saying about a tough winter here in the upper Midwest, I'm stock up on steel cut oats. Great breakfast for a frigid morning. Also soups, stews and chilli.

    Reply
  5. Mel P
    Mel P says:

    I'm topping off my dish soap supply. I buy the cheapest stuff and add a pinch of baking soda to my wash water. It helps it bubble up and scrubs better. We couldn't find dish soap for months in 2020. I use it to clean my whole house and the laundry. 😁

    Reply
  6. mark harris
    mark harris says:

    I keep it simple for long term emergency, I think of the pioneers going west. The wagon trains took upwards 3 to 4 months to get to the west coast. What foods did they take. corn mill, flour, salted park, dry beans & corn, lard, honey, hardtack bread, and so on. They had most likely cornbread or hardtack bread every day. I have plastic containers with cornbread mix, bacon bits (that use for salads) in the big bags, raisins, walnuts & pecans and other nuts, lard, dehydrated eggs (buy through Amazon), milk powder and so on.
    This all can be use to make cornbread. In a long term emergency my family will be eating cornbread that will supplement the other foods.
    I also have hardtack bread made with 2 part chick pea flour, 1 part black bean flower and, 1 part pecan flower with avocado oil, pumpkin seed and flax seed . This is a modify high protean hardtack bread. It may not last 20 years in storage like true hardtack bread but it will be alright for a few years of storage.
    Also if you are going to your doctor for a routine visit, ask them for some Celecoxib 200MG they are little stronger then most pain reliever. They are good to have around.

    Reply
  7. Jude
    Jude says:

    Hi Jenny❣️🌿🐦
    My whole life has been frugal living and squirreling back things for hard times. My Mama made everything from scratch, we didn't have instant anything. Daddy grew everything including fruit trees and grapes and we lived from that garden, my Mama canned everything and made everything herself. We didn't have a lot of material things but we were rich because we had the love of each other, a roof over our heads and everything we needed. I'm old but I still love, need and miss my Mama, my Daddy and my brother who have all crossed over.
    We ate cornbread everyday, it fills a hole in your stomach and it's frickin awesome! At least my Mamma's was! I still eat cornbread everyday, sometimes for supper with milk or for a late night snack. It goes great with just about everything especially soup beans, chicken and dumplings and beef stew ( made with ground beef, not that $5.99 a pound beef stew meat) You can also have it for dessert with syrup and melted butter It's quick, cheap, and easy.
    I make my own buttermilk because it's so expensive to buy anymore. Buy a 1/2 gallon jug of buttermilk and add 1/3 cup to a quart of whole milk, shake it real hard for one minute and set it in a warm place. In 12 to 24 hours you'll have buttermilk. Then from that buttermilk, you just made, you can take 1/3 cup and another quart of milk and make it again, you can do this over and over again.
    When I buy a gallon of whole milk at the grocery I bring it home and take one quart of it out of the jug and replace with one quart of ice water. You really can't tell much difference in the milk at all especially when using it to cook. It's what I have with my cornbread and it's just fine. It helps with the price of milk being $4 something a gallon because I drink a LOT of milk.
    I take a bar of soap and cut it in about four pieces and put one piece in each soap dish, including the soap dish in the kitchen. I have a bar of Zote soap, also cut in four pieces, that I leave in the soap dish to wash my dish rags and sponges everyday. It's a lot cheaper than dish soap or laundry detergent and it lasts practically forever not to mention it smells good. I also dilute, with water, my shampoo, because we don't need that strong soap on our hair anyway. It strips your hair color and dries your hair out, plus you'll save a lot of money on shampoo. It only takes a small amount of shampoo in a bottle of water to soap up your hair.
    I also freeze my eggs. I have a small bowl set aside to whip up each individual egg and put in a muffin tin that has been sprayed with oil spray. Then I put one egg in each cup of the muffin tin, then freeze them. Put a piece of wax paper on the counter and flip your muffin tin over and let the frozen egg s drop out onto the paper. Then I wrap them individually in plastic wrap and put in a freezer bag. One thing though when you thaw them out to use you will have to whip the eggs because they will be lumpy but you will never waste eggs again.
    We learned "use it till you use it up wear it out then throw it out" and that's the way I live.
    My kids think I might be a pack rat but when they need anything they know that Mama's got it.
    God bless y'all
    Jude, from Kentucky ✝️🐴🐦🌿❣️

    Reply
  8. A C
    A C says:

    Our refrigerator, went out on us I called the Appliance store, to even get on the list was a service charge of a $117.00 . We cleaned the back up the filter was dirty and hubby, looked at everything that could go wrong and found that it was the fan in the freezer that stopped spinning so $125.00 later in parts and a few dropped screws, it's working just fine. I did ask a low and high ballpark rate to fix it the lady said from $500 to $800, this is why I tell my kid's son and daughter, to learn to fix their stuff before you dump it.

    Reply
  9. Joyce D'Agostino
    Joyce D'Agostino says:

    Jinnie, it probably isn’t too early to start getting anything you plan to serve for holiday meals because if there were less harvests then what may be available closer to the holiday may be in short supply. My husband called a local butcher shop and they said expect a shortage of turkeys and ‘much more expensive this year’.

    Reply
  10. charlette nitzsche
    charlette nitzsche says:

    I went to two grocery stores in another town yesterday. The first store had a few potatoes loose, 3# or 5# bags for about$1+ a pound. In the second store, they had 15# bags of red potatoes for $10 and 15# bags of russets for $11. I bought 2 bags of reds. These same bags (and brand) were $7 this time last year.

    Reply
  11. Dannie McDonald
    Dannie McDonald says:

    I found a 4.2 ounce "milk carton" of Hungry Jack hashbrowns at Walmart yesterday. The kind that is only potatoes, salt, dextrose and a freshness preserver… no oil. It was $1.48. It's been a while since I've seen them, so I got the only one. The 5 pound bag of potatoes is still $3.97. I'm thinking about canning and/or dehydrating some, so I may get more before the price goes up.

    Reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.